KPZ

Krabička poslední záchrany (zkráceně KPZ, „kápézetka“) je koncept malé krabičky obsahující drobnosti, které mohou majiteli pomoci ve svízelných situacích. Tento koncept poprvé představil Jaroslav Foglar v článku uveřejněném 12. 10. 1935 v Mladém Hlasateli. Této myšlenky se brzy ujali čeští skauti a KPZ se tak stala předepsanou částí výbavy v mnoha skautských oddílech.

Pojem krabička poslední záchrany se v češtině postupně vžil i jako označení různých kapesních sad pro přežití (anglicky survival kit) a hranice mezi původní krabičkou s mnoha malými užitečnými drobnostmi a sadou pro přežití se tak částečně setřela.

I tradiční (Foglarovská) KPZ v průběhu let prošla nebo by měla projít určitou modernizací, neboť je jasné, že v dnešní době jsou snadno dostupné například lepší materiály k rozdělávání ohně, než březová kůra, že světlo snadněji zajistí malá klíčenka s vysocesvítivou LED než kousíček svíčky a podobně.

OBSAH KPZ

(může se lišit od různých zdrojů)

svíčka, pár zápalek a škrtátko (ve vodotěsném sáčku)

kousek březové kůry k zapálení ohně – velikost urči sám dle praxe

kousek papíru

malou tužku–nejlépe obyčejná, lze s ní psát téměř na cokoliv a nerozpijí se

kousek křídy (dobře zabalené)

jehlu a nit

špendlíky zavírací a obyčejné

knoflíky (tři různé velikosti)

alespoň 2 polštářkové náplasti, kousek malého obvazu (čistě zabalené)

2-3 různě velké hřebíky

několik napínáčků

kus slabého drátku a provázku

gumičky

50 Kč – různé mince

kolíček na prádlo (dřevěný)

lísteček s tísňovými telefonními čísly přilepený na vnitřní straně víčka krabičky spolu s vlastní adresou a telefonním číslem na rodiče a na vedoucího

vlastní – dle místa a potřeby doplnit osobní potřeby

ilustrační fotka

Na různých stránkách se dají i koupit již hotové KPZ, kterou můžete personalizovat.